ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

NIE SÚ ZLE OTÁZKY, LEN ZLÉ ODPOVEDE

Je možné ma zhypnotizovať?

Áno, zhypnotizovať je možné každého, kto chce. To je základný predpoklad úspešnej hypnoterapie.

Mňa sa nedá zhypnotizovať.

Už ste niekedy spali? Tak ste boli v hypnóze.

Nechcem sa dat zhypnotizovať /Myslím si, že sa nenechám zhypnotizovať.

Tak je to v poriadku. Nechajte si svoj problém do doby, kým sa zhypnotizovať dáte.

Čítal som o nebezpečenstvách hypnózy. Je hypnóza naozaj nebezpečná?

Hypnóza je veľmi bezpečná, ľudia ju využívajú nie len storočia, ale tisícročia.

Strácam v hypnóze nad sebou kontrolu?

Nie, hypnóza nie je stavom nevedomia, ako napríklad spánok. V hypnóze je časť vedomia stále aktívna. Hypnóza je založená na aktívnej kooperácii klienta a hypnoterapeuta. 

Môžem byť zhypnotizovaný proti svojej vôli?

Nie, na hypnózu je potrebný súhlas klienta, vôla a ochota byť zhypnotizovaný.

Tak je vlastne hypnóza bezpečná?

Áno, v hypnóze sa budete cítiť veľmi pohodlne a úplne uvoľnený. To je jedna z hlavných výhod hypnoterapie. Po stretnutí sa cítite plný energie, uvoľnený a emocionálne pokojný. (Na rozdiel od stretnutia s kamarátom, ktorému ste sa vyrozprávali z problémov.)

Musím veriť na hypnózu?

Nie, hypnóza nie je založená na viere ale na vedeckých a behaviorálnych princípoch, ktoré fungujú rovnako bez ohľadu či na ne klient verí

alebo nie. Na fungovanie je dôležitá vôľa, nie viera.

Prečo a ako pomáha hypnoterapia efektívnejšie ako iné formy terapie?

Pokiaľ má klient problém, to že sa z neho vyrozpráva ho ako taký neodstráni. Je potrebné, aby klient zmenil svoju podvedomú asociáciu s problémom. Hypnoterapia pracuje práve s podvedomím, preto je taká efektívna.

Príklad 1 - Po nevere žena začne priberať na váhe, trápi ju to a vytvorí si podvedomú asociáciu, že vyzerať dobre znamená byť promiskuitná, preto priberá na váhe, aby nemohla podviesť ďalší krát. Kým nie je odstránená vytvorená asociácia, žena bude bez zjavnej príčiny priberať, resp nebude vedieť akoukoľvek diétou schudnúť.

Príklad 2 - Je veľmi ťažké odvyknúť si od fajčenia, tým že o tom budete rozprávať. Sami dobre viete, že fajčenie škodí zdraviu. Aj tak je veľmi ťažké prestať. Kým nie je odstránená asociácia cigareta = zvyk a pocit ukľudnenia, klient neprestane fajčiť. Nikotín nie je až taký návykový, pokiaľ áno, na svete by boli milióny ľudí zavislých na nikotínových náplastiach a žuvačkách. Na fajčení sú návykové látky, pridávané v procese výroby (známych je viac ako 600 zložiek) a zároveň aj falošný aj pocit ukľudnenia a relaxácie.

Ako zistím, že som bol v hypnóze? Ja som všetko počul a vnímal.

Hypnóza je stav uvoľnenej mysle na rozhraní medzi bdelým stavom a spánkom. Pri procese vstupu do hypnózy nezaznie žiadna siréna alebo fanfára. Bežné pocity pri hypnóze sú citlivý sluch, pocit ťažkosti tela alebo nadnášania, jemné mravenčenie v tele, pocit úplného uvoľnenia a relaxácie. To, že klient všetko počul, je úplne v poriadku, tým len potvrdzuje, že vnímal sugescie a je schopný ich spracovať. V hypnóze je vnímanie oveľa citlivejšie, klient sa lepšie koncentruje a má oveľa lepší sluch.

POZRITE SI KRÁTKE VIDEO - 10 NAJČASTEJŠÍCH MÝTOV O HYPNÓZE

Budem si pamätať, čo som videl alebo počul v hypnóze?

Stáva sa, že niektorí klienti v hypnóze zažijú čiastkovú alebo aj úplnú amnéziu, čiže si nepamätajú na priebeh hypnózy.​ Pamätanie si sugescii nie je potrebné na efektívny priebeh hypnoterapie terapie. Sugescie v hypnóze prenikajú do podvedomia, kde priamo ovplyvňujú Vaše symboly, ktoré reprezentujú Vaše pocity, zážitky alebo emócie.


Keď som v hypnóze, spím?

Nie, stav v hypnóze len pripomína spánok zavretými očami, uvoľneným svalstvom, rytmickým dýchaním a sedením bez pohybu. Pojem hypnóza zaviedol v !9. storočí škótsky chirurg Dr. James Braid, ktorý tento stav nazval hypnóza podľa gréckeho slova "hypnos" - spánok.


Môžem sa z hypnózy neprebudiť?

Nie, nie je možné, keďže hypnóza nie je spánok, klient nespí, len relaxuje. V hypnóze je klient taký uvoľnený, že z nej môže prejsť maximálne do krátkeho, cca 15-20 minútového spánku.

Príklad 1 - Pokiaľ by hypnoterapeut dostal počas sedenia infarkt, alebo odpadol, klient sa samovoľne za niekoľko minúť vráti späť do bdelého stavu.

Priklad 2 - Pokiaľ by hrozilo nebezpečenstvo (napr. by sa spustil požiarny alarm), klient sa ihneď vráti do bdelého stavu, nakoľko časť jeho vedomia stále vníma všetko okolo seba a chráni ho pred hroziacim nebezpečenstvom.

Najrýchlejší, aj keď nie najvhodnejší, spôsob ukončenia hypnoterapie je jednoducho otvoriť oči.

Aký je rozdiel medzi meditáciou a hypnózou?

Pri meditácii je myseľ viac pasívna, uvoľnená a cieľom je upokojenie myšlienok a vyprázdnenie mysle.

Pri hypnóze je myseľ viac aktívna, pretože vníma sugescie, ktoré musí analyzovať, spracovávať a rozhodovať, ktoré z nich akceptuje a uvoľní do podvedomia.

Meditácia je vhodná na uvoľnenie od stresu a relaxáciu, nie na terapiu samotnú. Vo väčšile prípadov je meditácia dokonca kontraproduktívna.

Dá sa v spánku učiť?

Nie. Spánok slúži na fyzický odpočinok, spracovanie informácii a pocitov získaných počas dňa a ich buď uloženie do podvedomia alebo vyventilovanie prostredníctvom snov. Učenie v spánku je preto úplne neefektívne.


Môžem si vďaka hypnóze spomenúť, kde som niečo založil?

Áno, pomocou hypnózy si je možné spomenúť na založený predmet, ako napríklad prsteň, peniaze alebo dokumenty. Je to veľmi efektívna metóda.

Ako dlho trvá účinok sugescie?

Sugescia môže mať účinok mesiac, rok, 20 rokov alebo aj do konca života. Preto je veľmi dôležité pokračovať v hypnoterapii až po vytvorenie permanentnej zmeny. Forma sugescie je napríklad aj strach zo psa v dospelosti, ktorý bol na Vás v detstve agresívny. Rovnako aj strach z bodavého hmyzu, stačí sa pozrieť koľko dospelých v lete sa oháňa alebo uteká pred hmyzom ako napríklad osy alebo čmeliaky.


Prečo je potrebné dodržať opakovanie terapie v týždňových, resp. dvojtýždenných intervaloch?

Vaše problémy ste sa naučili opakovanými sugesciami za možno 10 alebo aj 20 rokov, ako napríklad strach alebo fajčenie. Každá vyfajčená cigareta, kúpená krabička, myšlienka na cigaretu, to všetko je sugescia. Preto je potrebné dodržať periodicitu hypnoterapie, aby ste zmenili podvedomé asociácie z negatívnych na pozitívne. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri týždennej, resp. dvojtýždennej frekvencii stretnutí.


Dá sa v hypnóze vrátiť späť v čase? Napríklad do detstva, do obdobia novorodenca alebo dokonca aj do minulého života?

Áno, pomocou regresnej hypnoterapie viete napríklad opäť prežiť narodeniny, keď ste mali 4 roky ako by sa to dialo práve teraz. Alebo objaviť príčinu neurózy, úzkosti, strachu z opustenia alebo ďalších problémov počas vrátenia sa do doby pôrodu, ktorá je pre práve narodené dieťa zvyčajne traumatický zážitok. Dokonca viete zažiť aj vaše minulé životy, bez ohľadu či na ne veríte alebo nie. Dokonca taký zážitok vám môže doslova zmeniť život alebo mu dať nový nadhľad.

Môže hypnoterapia slúžiť ako náhrada potreby lekára?

Nie, hypnoterapia neslúži ako náhrada liečby lekára, psychológa alebo psychiatra. Hypnoterapia sa používa na zlepšenie kvality profesného a súkromného života - ako napr. skončenie s fajčením, odstránenie strachu z lietania, zvýšenie sebavedomia a podobne. V prípade zdravotného alebo psychického problému je potrebný súhlas ošetrujúceho lekára. Akýkoľvek náznak o skončenie konvenčnej liečby bude mať za následok okamžité ukončenie hypnoterapie.

VYPOČUJTE SI ROZHOVOR S KLIENTKOU O HYPNÓZE

Mám predpísané lieky, keď sa po hypnoterapii budem cítíť lepšie, môžem si znížiť dávku alebo ich úplne vysadiť?

Nie, nemôžete si svojvoľne meniť predpísanú liečbu. To by rovnako malo za následok okamžité ukončenie hypnoterapie.


Nechcem ísť o psychológovi ani psychiatrovi. Radšej by som najprv využil možnosti hypnoterapie.

Je čisto na rozhodnutí hypnoterapeuta, či si vyžiada vyšetrenie lekárom, psychológom alebo psychiatrom. Ak klient nechce spolupracovať alebo vyšetrenie odmietne, rovnako to má za následok okamžité skončenie hypnoterapie.


Mám depresie, je možné ich odstrániť hypnózou?

Vo väčšine prípadov áno, hypnoterapia vie efektívne pomôcť. V každom prípade budete potrebovať súhlas ošetrujúceho lekára.

Koľko budem potrebovať stretnutí?

Na túto otázku nie je možné odpovedať. Každý klient je jedinečný s ohľadom na sugescie a vzory správania, ktoré si vytvára od narodenia na základe interakcií s rodičmi, učiteľmi a okolím. Počet stretnutí je individuálny pre každého klienta. Zvyčajne sa jedná o jednotky stretnutí, nie desiatky alebo stovky ako pri "rozprávacích" terapiách a rozdiel cíti už po prvom stretnutí.

Môžem v hypnóze prezradiť alebo spraviť niečo proti svojej vôli?

Nie, v hypnóze nepoviete, resp. neprezradíte nič, čo by ste bežne nepovedali v bdelom stave. Počas hypnoterapie niekedy klient vôbec nerozpráva. Zároveň v hypnóze nespravíte nič, čo sa bráni Vašim morálnym hodnotám, etike, systému hodnôt alebo presvedčeniu.

Garantujete výsledky hypnoterapie? Môžem zaplatiť len na základe dosiahnutých výsledkov?

Garantujem, že do každého stretnutia dávam všetky vedomosti a skúsenosti, aby som vám pomohol s vašim problémom. Hypnoterapia je o spolupráci. Pomocou hypnoterapie spoločne pracujeme s vašim podvedomím, na rozdiel od napríklad zubára, ktorý pracuje "na vás" a nevyžaduje sa od vás zásadná kooperácia (okrem otvorených úst). Vaše podvedomie je od narodenia bombardované sugesciami rodičov, blízkych, učiteľov, prostredia, masmédií a podobne. Vaše podvedomie je unikátne, na svete nie je žiadne ďalšie, ktoré by bolo zhodné s vašim. Preto neexistuje ani jeden unifikovaný proces na každého človeka alebo problém. Zároveň je potrebná vaša aktívna práca aj mimo našich stretnutí. Z týchto dôvodov nie je možné garantovať výsledok hypnoterapie. Nedosiahnutie požadovaného výsledku nezakladá právo na reklamáciu, resp. vrátenie už uhradenej platby.

Podľa čoho si mám vybrať hypnoterapeuta?

Vybrať si dobrého hypnoterapeuta nie je jednoduché. Budete musieť pred ním hovoriť o vašich trápeniach, strachoch, smútku či sklamaniach, ktoré ste doteraz nikomu nepovedali. Tak aké kvality by ste mali hladať v osobe, ktorá vás ide spoznať lepšie ako ktokoľvek iný?

Najdôležitejšia je dôvera.

Prečítajte si ich webstránky.

Spýtajte sa, kde sa naučili hypnoterapiu.

Prečítajte, resp. preverte si referencie.


Spravte si takýto prieskum a s 2-3 hypnoterapeutmi si dohodnite telefonát alebo stretnutie. Pýtajte sa na čokoľvek vás napadne, na začiatok si potrebujete vybudovať dôveru, Nezabudnite, nie sú žiaden zlé otázky, len zlé odpovede. Vyberte si podľa dôvery a sympatií. Predsa len sa vám bude lepšie otvoriť so svojím vnútrom. Prvý krok k úspechu máte za sebou.

Ako zabezpečujete mlčanlivosť, resp. dôvernosť poskytnutých informácií?

Každý klient pred prvým stretnutím podpisuje nielen súhlas s podmienkami hypnoterapie ale zároveň aj súhlas so spracovaním osobných údajov. Osobné údaje sú spracovávané v súlade s platnou legislatívou. V špecifikých prípadoch je možné podpísať aj dohodu o mlčanlivosti.

Je hypnoterapia hradená zdravotnou poisťovňou?

Nie, hypnoterapiu si klient hradí z vlastných zdrojov. Úhrada za stretnutie sa robí výlučne vopred hotovosťou, platobnou kartou alebo bankovým prevodom.

Je hypnoterapia "zázračná" terapia?

Nie, aj keď sa tak môže zdať, keďže je veľmi efektívna.


HME, s.r.o.

Seberíniho 9

821 03 Bratislava

Všetky práva vyhradené. HME, s.r.o.

RIADENÁ MEDITÁCIA ZDARMA

Prihláste sa do newslettera